Nachádzate sa tu

Časté otázky

Prečo vzniká para na okne?

Para, zrážajúca sa na vnútornej strane skla alebo na súčiastkach okna je celkom prirodzený jav, ktorý nepochádza z chyby okna. Zrážanie pary sa deje preto, lebo vlhkosť vzduchu v byte je veľmi vysoká. Vlhkosť sa zráža na najchladnejších povrchoch, predovšetkým na povrchu skla.

Aké je riešenie?

Okamžitým riešením je, utrieť vlhkosť vzniknutú z vyzrážania pary a byt treba vyvetrať aspoň 5 minút prievanovým vetraním. Je potrebné to opakovať denne, podľa potreby viackrát.

Ak prievanové vetranie viackrát denne nie je riešiteľné, okno treba nastaviť do pozície s medzerovým vetraním. V tejto pozícii okno v uzatvorenom stave zabezpečí priebežné vetranie a miestnosť môžeme opustiť aj dlhodobo. Pozícia s medzerovým vetraním zabezpečí ochranu proti vniknutiu hmyzu, zatečeniu a nárazom vetra.

Prečo je prievan?

Strešné okno Schindler v prípade správnej inštalácie zabezpečí dokonalé vzduchotesné uzatvorenie. So silikónovými vzduchotesnými tesneniami, odolnými voči poveternostným podmienkam a vyvinutými mnohoročnými skúsenosťami, dosiahlo okno počas laboratórnych skúšok s prístrojmi výnimočne dobré parametre vzduchotesnosti.

Prečo cítite prievan od okna?

Ak zárubňa a krídlo nie sú paralelné, vznikne medzi nimi medzera, cez ktorú ľahko prefúka vietor. To nie je chybou okna ale inštalácie. Kovania strešných okien Schindler sú navrhnuté takým spôsobom, aby menšie inštalačné chyby mohli byť korigované jemným nastavením kovania. Okamžitým riešením vykonajte jemné nastavenie okna.

Ak sa nastavenie nepodarilo, zavolajte našu servisnú službu alebo požiadajte o pomoc odborníka realizujúceho inštaláciu.

Ak okno dobre prilieha, prievan asi prichádza od zasklenia. 

V bezprostrednej blízkosti skla sa vzduch izby schladí a prúdi dole, smerom k podlahe. Tento prúd vzduchu často môžeme pociťovať ako prievan.

Akú údržbu vyžadujú okná?

Okná sú továrensky vyhotovené s povrchovou úpravou, v prípade potreby (napr.: vznik škvŕn, plesne), ale aspoň každé 2 roky treba vykonať údržbu dreveného povrchu s vodou riediteľnou látkou na úpravu povrchu, obsahujúcou ochranu proti UV žiareniu a proti hubám (fungicídnu).